Plasticity — це новий софт для 3D-моделювання на основі NURBS, яке розробляється спеціально для 3д-художників та дизайнерів. Тепер CAD-моделювання hardsurface об’єктів може стати простим та цікавим творчим процесом, який не потребує багато часу для навчання.

Гадаю, багатьом 3д-художникам відомий біль, що виникає від boolean операцій при полігональному 3д-моделюванні. Завжди хочеться створювати моделі, а не гратися в ідеальну сітку. Мені подобається створювати моделі під Subdivision – з них я можу отримати як low-poly геометрію, так і high-poly для бейку або скульптінга. Для цього я змушений витрачати години часу на loop cuts та ручне допрацювання сітки. Це “мистество” побудови ідеального мешу мені почало трохи набридати, тому рік тому я спробував Fusion 360. Але досить незвична робоча середа та інтерфейс мене відштовхнули тоді. Нещодавно я натрапив на роботи, які були створені у програмі Plasticity. Назва раніше мені була невідома, тому вирішив дізнатися що це.

Головним розробником є Nick Kallen, який у березні 2022 року впереше представив свої напрацювання в цьому напрямку. З тих пір він публікує відео про оновлення та фукції програми на своєму YouTube-каналі.

Інтерфейс Plasticity. Скріншот з відео Nick Kallen / Youtube

Plasticity працює на основі NURBS. Однією з головних переваг цього методу моделювання є те, що він дозволяє створювати плавні вигнуті форми, яких важко досягти за допомогою традиційних методів полігонального моделювання. NURBS, або неоднорідні раціональні B-сплайни — це математичне представлення 3D-геометрії, яке використовується для моделювання цих гладких форм. Plasticity забезпечує більш природний, інтуїтивно зрозумілий спосіб моделювання вигнутих форм, що робить його ідеальним для таких завдань, як дизайн автомобілів або моделювання hard-surface обєктів.

Роботи christianschweger / Instagram

Plasticity є програмним забезпеченням з відкритим кодом. Це дозволяє будь-кому отримувати доступ, використовувати, змінювати та поширювати програмне забезпечення за умови дотримання умов ліцензії на відкрите програмне забезпечення. Модель розробки програмного забезпечення з відкритим вихідним кодом має кілька переваг, включаючи підвищену прозорість, надійність і безпеку, а також можливість для користувачів налаштовувати та розширювати програмне забезпечення відповідно до своїх конкретних потреб.

Nick Kallen починав розробку свого продукту на російському ядрі C3D. Після повномасштабного вторгення РФ в Україну, він відмовився від цієї ідей та перейшов на Parasolid, що підвищить ціну майбутнього продукту. Зараз програма на етапі відкритого beta-тесту і доступний для завантаження на GitHub. Коли Plasticity досягне версії 1.0, використання коштуватиме в районі 100 доларів США. Це невисока ціна аа такий інструмент, що зробить Plasticity доступним варіантом для тих, кому потрібен спеціалізований інструмент моделювання на основі NURBS. А оскільки Plasticity розроблений як простий та інтуїтивно зрозумілий, користувачі можуть розпочати роботу швидко та ефективно, не потребуючи тривалого навчання чи досвіду роботи з іншим програмним забезпеченням для 3D-моделювання.

Дуже цікаво та багатообіцяюче! Не можу повірити, що NURBS моделювання може бути таким цікавим…
Робота smallone 3D / Artstation

З точки зору функцій, Plasticity надає повний набір інструментів для моделювання на основі NURBS. Від основних інструментів моделювання, таких як криві та поверхні, до більш просунутих інструментів, таких як обрізка та скруглення. Крім того, Plasticity надає низку можливостей для роботи з імпортованими моделями, включаючи підтримку різних форматів файлів, що полегшує завантаження моделей з інших програм. Я зробив тестовий імпорт своєї моделі. Тут поки не все гладко. Модель імпортується як референс і я поки не зрозумів, чи можна її редагувати. Деякі моделі імпортуються частково у вигляді сітки – не ясно чому так.

Наша модель ЗУ-23-2 в Plasticity

При створенні Plasticity автор надихається в тому числі Blender-ом, в якому я і сам працюю. Plasticity візуально схожий на Блендер, та навіть використовує подібні хоткеї, але все ж таки це зовсім інша програма. Blender є більш універсальним, комплексним програмним забезпеченням для створення 3D, а Plasticity розроблено спеціально для моделювання на основі NURBS, що робить його ідеальним для завдань, які потребують точних гладких форм.

На момент написання статті, Plasticity знаходиться у розробці майже рік. Можливо висновки робити ще зарано, але схоже, що це чудовий варіант для художників та дизайнерів, які давно хотіли спробувати CAD-моделювання, але не наважувалися. Завдяки ліцензії на відкритий код, повному набору інструментів і доступній ціні Plasticity є чудовим вибором для тих, кому потрібен спеціалізований інструмент моделювання на основі NURBS.