Чим більше референсів, тим більше можливостей. Цей короткий допис про простий лайфхак, який особисто для мене був не таким вже і очевидним. Тепер я цим методом користуюся завжди, коли потрібно зробити деталізовану 3д-модель бронетехніки.

Гадаю, у багатьох 3д-художників одного разу настає момент, коли хочеться зробити настільки деталізовану модель, щоб “була як насправді”. Зазвичай, після певних зусиль і купи витраченого часу, люди кидають цю справу, не закінчивши роботу. В мене таких недороблених моделей є вже кілька. Основна причина — це нестача часу та натхнення, щоб завершити великий проект. Також на початку роботи художник може мати завищені очікування та надлишковий перфекціонізм, які можуть упертися в банальну нестачу референсів, технічних знань та навичок 3д-моделювання.

Здавалося б, ось були б у мене креслення, я б легко зробив свою модель танку. Та насправді, мати всі креслення на танк – це неможливо чисто фізично. Для прикладу, по танку Т-34 було виконано біля 10 тисяч креслень. Кожна деталь та агрегат розроблялися окремими КБ, де працювали десятки і сотні професіональних інженерів. Якщо ви просто 3д-моделлер, то вартує змиритися з тим, що ви ніколи не зможете зробити точну репліку реальної техніки. Тому завжди важливо шукати компроміс, який буде сумісний з реальними можливостями та з тими референсами, які є в наявності.

Я змушений оперувати тими кресленнями, фотографіями і технічними даними, які я можу дістати в інтернеті. Моделюючи ходову частину БМП-1 (БМП-2) я зіткнувся з тим, що не зміг в розумні терміни знайти розміри балансиру та гідравлічного амортизатору. Натомість, я маю діаметр опорного котка та таке його креслення:

BMP road wheel blueprint
Опорний коток (колесо) БМП, креслення

Знаючи діаметр колеса, по цьому кресленню можу зробити балансир та кронштейн під нього. Далі мені потрібно зробити гідравлічний амортизатор, розміри якого мені невідомі, але є таке креслення:

BMP shock absorber blueprint
Креслення гідравлічного амортизатора БМП-1 (БМП-2)

Розібравшись, що на ньому зображено, я тепер я просто підганяю у Blender креслення амортизатора під вже готовий балансир

Відкритим лишається питання правильного розташування провушини на балансирі, але це я зможу підігнати вже по загальному кресленню БМП, коли буду встановлювати ходову частину на корпус. Тоді ж встановлю і кути нахилу.

BMP road wheel 3d-model
Опорний коток (колесо) БМП з балансиром та амортизатором, 3д-модель

У техніці багато деталей пов’язані одна з одною. Якщо неправильно виконати одну деталь, то це може потягнути каскад проблем. Але це правило діє і навпаки – якщо є точні відомості про одну деталь, то ми зможемо зробити й інші деталі, що з нею пов’язані.