В процесі роботи над 3д-моделлю американського танка М1 Абрамс, я зібрав чималу кількість референсів і витратив багато часу, щоб розібратися, чим же зовні відрізняються модифікації танка. В цьому дописі мова йтиме саме про візуальні відмінності, без заглиблення у технічні моменти. Покажу лише основі модифікації, такі як M1, M1A1, M1A2 та M1A2 SEP V3. Перша частина присвячена корпусу танка.
Лівий борт
Перші танки M1 Abrams мали крайній задній елемент бортового екрану без вирізу (1), а також ведуче колесо мало спеціальний диск, який би мав запобігати скиду гуслі (2).
Виріз на бортовому екрані з’явився згодом на тих же М1, тому це не є ознакою нових модифікацій.
Наявність диску теж не є прямою ознакої модифікації. Інколи можна його побачити і на більш сучасних машинах.
M1A1 легко відрізнити від базової модифікації M1 за наявністю елементіва системи фільтрації повітря NBC (Nuclear Biological Chemical) на лівому борту танка (2)
Крупний план на елементи системи NBC (3). Важіль системи пожежогасіння (5) зміщений в сторону корму, на відміну від модифікації M1.
M1A2 має додаткову силову установку. Основні відмінності добре помітні зверху на моторно-трансмісійному відділенні, але збоку є характерні вирізи (4), за яким можна точно сказати, що це М1А2.
По центру зліва M1 має вбудований ящик з такої кришкою.
На M1A1, M1A2 додана система NBC і відповідно ящика немає, кришки мають інший вигляд.
Так виглядає лівий борт M1A2 SEP V3 і здається відмінностей немає, крім нюансів ближче до корми. Там стоять нові кришки для додаткової силової установки і збоку можна побачити відмінності у силуеті цих кришок
Ремарка, яка не стосується модифікацій, але варто звернути увагу на те, що бортові екрани мають різну товщину – передні мають додаткове бронювання. Причому, з лівого і правого бортів кількість “товстих” екранів різна. А коли встановлюється динамічний захист ARAT, то передні екрани замінюються на більш легкі і тоненькі, трохи іншої конструкції. Але про ARAT окремий допис можливо зроблю
Правий борт
Правий борт, здається, без змін на всіх модифікаціях танка Abrams
Лобова частина
Передок в танках Абрамс лаконічний і відмінності модифікацій можна побачити лише в деталях. Перше це стосується люка водія. Починаючи з модифікації M1A1 люк має наварені планки по краю (9). Як я розумію, це для захису від дрібних уламків та розплавленого металу.
Один з лючків, який знаходиться ліворуч від водія, на модифікаціях починаючи з M1A1 повернутий (10).
M1A2 має біля цього самого лючка вихід для під’єднання силового кабеля під час цифрової діагностики машини – power connector block (11)
Лючки і зпереду і на моторно-трансмісійному відділенні мають різну будову фіксатора (якщо я правильно називаю). На M1 це просто П-подібна деталь (12), що приварена до корпуса, то починаючи з M1A1 ця деталь прикручується двома ботами до бонок на корпусі.
M1A2 SEP V3 має захист кабелю (13) чи щось таке праворуч від водія. Здається цей кабель йде від power connector block
M1A2 SEP V3 має додаткові гаки (19) та посилені скоби (20).
Корма
На M1A1 вже можна побачити праворуч коробки з телефоном, але не на всіх машинах є (14) і також якісь деталі з болтами (15). Телефон точно входить у комплект TUSK, але про нього це іншим разом.
M1A1 та M1A2 мають трохи змінену будову решітки (22)
M1A2 має помітні петлі (16) кришки додаткової силової установки.
M1A2 SEP V3 має найбільше помітних відмінностей. Ліворуч розміщений вихлоп додаткової силової установки (17). Модифікація отримала нові бризковики (18), додаткові гаки (19), посилені скоби (20), нова коробка для телефона (21) та нову фару із камерою заднього огляду та захисною решіткою (22)
Моторно-трансмісійне відділення
M1 Abrams Rear Deck
На M1A1 Abrams один люк змінений (24) та додані нові лючки (25)
M1A1 Abrams Rear Deck
M1A2 має додаткову силову установку і відповідно нові кришки над цим відсіком (26). Притомні фото знайти важко.
M1A2 SEP V3 має нові кришки відсіку додаткової силової установки
Ходова частина
По ходовій відмінностей небагато. На ранніх танках M1 Abrams були використані траки T156
На всіх наступних модифікаціях використовується трак T158
Повернемося до ведучого колеса. Як я згадував на початку, ранні танки мали спеціальний диск (track retaining ring). Так він виглядає:
Нюанс полягає в тому, що можуть відрізнятися і зірочки ведучого колеса. Як я розумію, з диском використовується інший тип зірочки, яка не має фігурних виризів по внутрішньому контуру і дірки під болти розташовані під зубами, а не між ними, як на сучасних версіях. Диск кріпиться за допомогою довгих болтів та гайок. Не знаю в чому проблема ставити диск на нову зірочку, але візуально це буде відрізнятися – диск має дірки і в кожній дірці має бути видно конектор траків. Якщо диск поставити на нову зірочку, то в дірках будуть зуби зірочки ведучого колеса 🙂
На цьому все. Можливо з часом додам інформацію, якщо цього разу щось забув. Наступна частина буде присвячена башті.