Історія радянських танків на площі Кінських, перший з яких був символом радянської влади, а другий став символом протесту проти диктатури та військової агресії.

Фото: Gyöngyi, Fortepan, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0

9 травня 1945 року радянські танки увійшли в Прагу. Першим з них вважається танк Т-34-85 лейтенанта Гончаренка з бортовим номером 24. Але цей танк був підбитий, а командир загинув. Після перемоги над гітлерівською Німеччиною, радянська влада вирішила встановити у Празі на площі Штефаника монумент на честь радянських солдат. Він являв собою постамент з танком ІС-2. Для чогось радянській владі було важливо не обійтися без брехні і створили історію, наче це саме той танк Гончаренка, який першим увійшов “звільняти” місто. Довгий час чехи в це вірили. Танк знімався в кіно, був на плакатах, у віршах, у соціалістичній Чехословаччині його малювали діти ще з дитсадка. Танк у Сміхові в Празі мав символізувати звільнення Праги Червоною армією після Другої світової війни. Але насправді цей танк не брав участі в боях за Паргу.

Танки ІС-2, в тому числі і №23 в районі Дрездена.

Ба більше того, після повстань в Угорщині, радянська влада злякалася, що танки з постаментів можуть бути використані проти них же, тому у цього ІС-2 у Празі, вийняли двигун і трансмісію. Але у 1968 році повстання таки трапилися і у Празі. Після “празької весни” для багатьох чехів танк на площі став символом домінування Радянського Союзу над Чехословаччиною.

У 1991 році, коли радянські війська залишили Чехословаччину, молодий студент Давид Черні зробив мистецьку акцію, пофарбувавши танки у рожевий у колір і поставивши на башту середній палець (а може і не палець). “Я сприймаю його як символ російської диктатури, в часи якої я народився”, – говорив художник.

Така акція викликала сильний резонанс у суспільстві, а молодому митцю Давиду Черні приніс популярність. Танк було ще двічі перефарбовано: спочатку у зелений, потім знов у рожевий. В рожевій фарбі його зняли з постаменту і відправили у музей. Час від часу цей танк “гастролює” різними місцями у Чехії.

Давид Черні став відомим скульптором та автором інсталяцій. Але він не полишив ідею з танком. У 2008 році митець незаконно встановив на площі Кінських скульптурну роботу, що зображала кормову частину танку Т-34-85, що стирчить із землі. Танк був рожевий з білою смугою. Автор заявив, що цю роботу створив на знак протесту проти вторгнення російських військ у Грузію і проти путінського режиму загалом. У 2009 році танк прибрали з площі.

 

У 2018 році ця скульптура знову з’явилася на площі Кінських. Танк вже мав зелений колір з білою смугою і був встановлений у 50-ту річницю вторгнення військ Варшавського договору. Скульптура стоїть понині і має назву Torzo invazního tanku (дослівно “Торс танка вторгнення”). На Sketchfab була опублікована відсканова 3д-модель цієї скульптурної роботи. Переглянути можна тут.

Перейти на сторінку 3д-моделі

На цьому історія танку на площі Кінських не завершилася. У перших числах березня 2022 року танк пофарбували у жовто-блакитний на знак підтримки України після повномасштабного вторгнення військ РФ 24 лютого 2022 року. Майже через 15 років цей танк знову стає символом протесту проти злочинного путінського режиму.

Тепер же весь світ бачить, що росія – це не тільки автократія, яка чинить військові злочини, а це справжня держава-терорист!