Лафет – це складова частина гармати, яка виконує функцію бойового станка під час стрільби і засобу транспортування у поході. В цьому дописі розглянемо складові частину лафету на прикладі гармати ЗіС-3, що ставилися на СУ-76.

Потреба вивчити основи конструкції гармати виникла під час створення СУ-76М з відкритою бойовою рубкою, в якій повністю видно всі механізми гармати. Ця серія статей не є навчальним посібником і орієнтований на художників та моделістів, тому можуть містити деякі неточності. Для детального ознайомлення з будовою гармати, я лишаю посилання на технічну літературу в кінці допису.


Лафет сучасної гармати складається з таких основних частин: люльки, верхнього станка, механізмів наведення, врівноважувального механізму, приладів наведення (прицілів), бойового щита, нижнього станка зі станинами, ходової частини, допоміжних пристроїв. Так як в нашому випадку це гармата з самохідної артилерійської установки, тому в цьому дописі не будуть розглядатися частини від польової версії ЗіС-3.

Люлька

Люлька – це частина лафета, яка призначена для опори ствола і спрямування його руху під час відкоту і накату, а також для з’єднання лафета з противідкотними пристроями і забезпечення повороту ствола у вертикальній площині.

ZiS-3 cradle blueprint
Складові люльки. Креслення
3д-модель люльки
Противідкотні пристрої

Противідкотні пристрої (ПВП) – це частина лафета артилерійської гармати, яка призначена для пружного з’єднання ствола і лафета, гальмування відкотних частин, повернення їх у початкове положення та утримання в цьому положенні до здійснення пострілу. ПВП виконують такі функції: гальмування відкотних частин при відкоті, повернення (накочування) відкотних частин у початкове положення, гальмування відкотних частин при накаті, утримання відкотних частин у початковому положенні до пострілу. Відповідно за призначенням та завданнями ПВП складаються з таких основних пристроїв: гальма відкоту, гальма накату, накатника.

У вітчизняній артилерії, як правило, гальмо відкоту і гальмо накату об’єднують в один агрегат, який називається гальмом відкотних частин, а накатник є окремим агрегатом. В іноземній артилерії (наприклад, американській, французькій) гальмо відкоту, гальмо накату і накатник часто об’єднуються в єдину загальну конструкцію, яка називається гальмом відкотних частин – накатником.

ZiS-3 recoil brake
Гальмо відкотних частин гармати ЗіС-3
Накатник гармати ЗіС-3
Принцип дії накатника
3д-модель
Верхній станок

Верхній станок гармати – це частина лафета, яка призначена для опори хитної частини гармати і забезпечення повороту її у вертикальній і горизонтальній площинах за допомогою механізмів наведення.

ZiS-3 blueprint
Верхній станок ЗіС-3. Креслення
Підйомний механізм
Поворотний механізм

Будову нижнього станка можна переглянути у книзі за посиланням в кінці допису.

Врівноважувальний механізм

Використання зрівноважувальних механізмів дозволяє розвантажувати привод вертикального наведення від дії моменту сили ваги хитної частини гармати. Цей момент виникає внаслідок зміщення осі цапф хитної частини від її центра ваги з метою зменшення висоти лінії вогню.

Зрівноважувальний механізм ЗіС-3

3д-модель верхнього станка ЗіС-3

Прилади наводки

Прицільні пристрої ЗіС-3 складаються з прицілу, деталей та важелів для з’єднання прицілу з лафетом, а також панорами Герца (ПГ-1).

ZiS-3 sight
Будова прицільних пристроїв ЗіС-3

Креслення прицілу та панорами ПГ-1

ZiS-3 sight 3d-model
3д-модель прицілу ЗіС-3
Фото прицілу та панорами ПГ-1:


Читайте також з цієї ж серії:

Використана та рекомендована література:

Окрема рекомендація: завантажити гру World of Guns Gun Disassembly (безкоштовно на Steam). В ній є гармата, яку можна розібрати/зібрати або подивитися як вона працює. Це дуже круто з точки зору освіти.


Підписуйтеся на мої сторінки: Artstation | Telegram | Instagram | Facebook | YouTube

Магазин 3д-моделей: CGTrader