Серія дописів, яка присвячена опису конструкції та принципу роботи механізмів радянської дивізійної гармати ЗіС-3 зразка 1942 року. Друга частина присвячена казенній частині.
Потреба вивчити основи конструкції гармати виникла під час створення СУ-76М з відкритою бойовою рубкою, в якій повністю видно всі механізми гармати. Ця серія статей не є навчальним посібником і орієнтований на художників та моделістів, тому можуть містити деякі неточності. Для детального ознайомлення з будовою гармати, я лишаю посилання на технічну літературу в кінці допису.
Казенна частина ЗіС-3 складається з казенника, замикаючого механізму, напіватоматики, спускового пристрою та екстрактора.
Казенник
Казенник – це частина артилерійського ствола, яка призначена для розміщення деталей затвора. Казенник має затворне гніздо під клин затвора, який разом із замикаючими механізмами бере участь у замиканні каналу ствола під час пострілу. Казенник гармати ЗіС-3 клинового типу, щоки мають перемичку, яка служить лотком для патрона.
Фото казенної частини ЗіС-3
Джерело: Prime Portal
3д-модель
Можна сказати, що навколо казенника вибудовується майже вся конструкція гармати, тому створення 3д-моделі я починаю саме з нього. Тіло казенника має в собі багато отворів та вирізів, більшу частину з яких не буде видно на фінальній моделі. Але я їх все рівно моделюю згідно кресленням, адже всі ці отвори допомагають мені потім чітко встановити всі майбутні деталі, визначити розташування та діаметр осей обертання цих деталей, тощо.
Порада 3д-художнику: якщо вирішили робити подібну модель, а до цього ніколи не робили драфти або блокаути, то саме час почати це практикувати. У вогнепальній зброї всі елементи конструкції тісно пов’язані одна з одною. Навіть, якщо ви маєте багато точних креслень, це не гарантує того, що всі деталі встануть правильно і будуть мати правильний розмір. Тому важливо спочатку робити чорнову 3д-модель, драфт, на якій буде відпрацьована вся модель і всі деталі будуть точно на своїх місцях і матимуть коректний розмір.
На цьому етапі в мене вже готовий драфт всієї гармати. Щоб не виходити за рамки цього допису, демонструю лише казенну частину. Важливо створити драфт для всієї моделі, адже всі частини гармати залежні одна від одної. Після цього я вже можу робити фінальну модель під subdivision.
Замикаючий механізм
Замикаючий механізм ЗіС-3 має клиновий тип та призначений для надійного замикання каналу ствола під час пострілу.
Основною частиною механізму є клин затвора – замикаюча деталь клинового затвора, яка переміщується поперек осі каналу ствола при закриванні та відкриванні затвора і має форму призматичного клина. У клині затвора виготовляється паз для руху кривошипа, а також вирізи під різні деталі та механізму: екстрактор, вісь кривошипа, ударний механізм та інше.
Фото клина затвора ЗіС-3
Фото клину затвора ЗіС-3. Джерело: Reibert
3d-модель клина затвора
Замикання каналу ствола відбувається таким чином: кривошип, який повертається разом із віссю, тисне на фігурний паз клина і переміщує його вертикально у гнізді казенника. При цьому клин передньою гранню досилає гільзу в камору і, досягаючи певного положення, замикає канал ствола. Кривошип не дає можливості клину переміститися в зворотному напрямку.
Механізми напіватоматики
Фото
3д-модель напіватоматики
Механізм екстракції
Витягування і викидання зарядної гільзи з каморної частини ствола після пострілу отримало назву екстракції зарядної гільзи. Екстракція гільзи здійснюється за допомогою екстракторів, які приводяться до дії замикаючими деталями затворів. Екстрактор – пристрій, який належить до комплексу механізмів перезаряджання гармати і призначений для екстракції зарядної гільзи.
Механізм екстракції гармати ЗіС-3 складається з двох екстракторів, вісі екстракторів, пружини та важеля піджиму.
Стріляючий пристрій
Стріляючі пристрої призначені для приведення до дії засобів запалювання бойових зарядів під час здійснення пострілу. Стріляючий пристрій ЗіС-3 має безкурковий ударний ударний механізм. За допомогою важелів та пружин, вивільняється ударник, який під дією бойової пружини переміщується вперед і наносить удар бойком по засобу запалювання.
Анімація
Демонстрація роботи механізмів казенної частини ЗіС-3 під час пострілу, розряджання та заряджання.
Не дивлячись на те, що я робив драфт і начебто все перевіряв, на етапі створення анімацій виявив деякі помилки, тому анімації краще робити також на етапі драфтів.
Читайте також з цієї ж серії:
Використана та рекомендована література:
- Основи будови артилерійських гармат та боєприпасів. А. Й. Дерев’янчук.
- Советская 76-мм дивизионная пушка обр. 1943 г. ЗИС-3 (1943 Soviet 76-mm ZIS-3 battalion cannon)
- СУ-76. Самоходная установка СУ-76. [фрагменты]
- 76-мм самоходная артиллерийская установка СУ-76. [фрагмент]
- Техничесоке обслуживание самоходного орудия СУ-76 и танка Т-70 (1944)
- Боеприпасы к 76-мм орудиям. Цветные рисунки и чертежи (1949)
- Основания устройства материальной части артиллерии (1954)
- Артиллерийское вооружение. Основы устройства и конструирование (1975)
Окрема рекомендація: завантажити гру World of Guns Gun Disassembly (безкоштовно на Steam). В ній є гармата, яку можна розібрати/зібрати або подивитися як вона працює. Це дуже круто з точки зору освіти.
Підписуйтеся на мої сторінки: Artstation | Telegram | Instagram | Facebook | YouTube
Магазин 3д-моделей: CGTrader